O Gdańsku

Gdańsk zaistniał na kartach dziejów ponad 1000 lat temu, dzięki misji świętego Wojciecha. W wieku XX jego losy wyznaczały bieg historii Polski, Europy i świata. Obecnie jest dynamicznie rozwijającą się stolicą województwa pomorskiego, głównym ośrodkiem akademickim i centrum turystycznym. Tu powstał jeden z najbardziej oryginalnych stadionów piłki nożnej w Europie – PGE Arena oraz Europejskie Centrum Solidarności, upamiętniające fundamentalne zmiany zachodzące w Europie Środkowo – Wschodniej w ostatnich dziesięcioleciach minionego wieku.

W Gdańsku od wieków koegzystują kultury i tradycje wielu państw europejskich. Średniowieczny port hanzeatycki, w wieku XVII był największym i najbogatszym miastem i portem Rzeczpospolitej. O jego bogactwie świadczy architektura miasta, gdzie przyjezdnych wita Droga Królewska – historyczna arteria, którą królowie Polscy i znaczniejsi goście wjeżdżali do miasta. Odbudowana wspaniale ze zniszczeń wojennych zachwyca swymi Bramami Wyżynną, Złotą i pałacową Zieloną, Fontanną Neptuna, całym bogactwem wystroju kamienic i zabytkowych wnętrz. Ich twórcami byli mistrzowie z Niderlandów, Niemiec i innych stron Europy, z tak wielkimi nazwiskami jak Hans Kremer, twórca perspektywy Hans Vreedeman de Vries, czy artystyczny ród Van den Blocke.

Co roku turyści z całego świata odwiedzając Gdańsk podziwiają zarówno zabytki architektury, jak i symbole punktów zwrotnych historii, takie jak pomnik na Westerplatte, gdzie padły jedne z pierwszych strzałów II Wojny Światowej oraz Stocznia Gdańska, miejsce strajku roku 1980 i powstania Solidarności.


 

Miasto oferuje również bogactwo imprez kulturalnych i wydarzeń muzycznych. Swoich oddanych widzów i słuchaczy mają m.in. międzynarodowe festiwale organowe, Gdański Festiwal Carillonowy, Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, czy prezentacja teatrów ulicznych i plenerowych na festiwalu FETA. Co roku nieprzebrane rzesze uczestników i gości ściągają na odbywający się na ulicach Głównego Miasta Jarmark Świętego Dominika, z mnogością parad, występów i pokazów. Na Motławie cumują jachty i stare żaglowce, które turyści i mieszkańcy mogą podziwiać z okolicznych restauracji i kafejek.

To wszystko sprawia, że Gdańsk i województwo pomorskie są jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce – w roku 2014 region odwiedziło około 8 milionów turystów.

Aglomeracja Trójmiejska Miasto Gdańsk jest niekwestionowanym centrum zarówno regionu, jak również Polski północnej. Wraz z Sopotem i Gdynią tworzy Aglomerację Trójmiejską. Miasta te w naturalny sposób podzieliły swoje funkcje. Trzon działalności gospodarczej skoncentrowany jest w Gdańsku i Gdyni. Gdańsk jest stolicą regionu i jednocześnie jego największym miastem liczącym 461 tys. mieszkańców. Gdynia to symbol sukcesu samorządności w Polsce i dynamicznego rozwoju gospodarczego. Tutaj też odbywają się międzynarodowe imprezy przyciągające do trójmiasta miliony gości, takie jak: jeden z wielkich europejskich festiwali rockowych Open’er Festival, czy prawdziwe święto sportów wodnych Gdynia Sailing Days. Sopot, mający status uzdrowiska, stanowi nie tylko ponadregionalną bazę wypoczynkowo-rekreacyjną, ale również jest miejscem lokalizacji przedsiębiorstw z sektora nowoczesnych usług. Jest też najpopularniejszym kurortem w Polsce.

Aglomeracja trójmiejska to ośrodek, w którym mieszka 755 tys. osób, co stanowi ponad jedną trzecią ludności województwa. Jest to miejsce koncentracji potencjału ekonomicznego regionu (ponad 50% produktu regionalnego brutto), główny węzeł komunikacyjny, ośrodek akademicki, przemysłowy i handlowy, wraz z centrum targowym, zagranicznymi przedstawicielstwami konsularnymi i sekretariatami organizacji międzynarodowych.